Udemy Kurslarında Sıkça Karşılaşılan Hatalar

Merhaba,

Bu sayfada Udemy üzerindeki kurslarımdaki sıkça karşılaşılan hataları ve soruları bulacaksınız. Udemy Soru Cevap bölümüne soru sormadan önce burayı mutlaka kontrol ediniz.

Video Sorunları

1. Videolar bulanıklaşıyor, ne yapmak gerek ?

Videolar bulanıklaşıyorsa sağ alttaki çözünürlük ayarlarında Auto seçeneği aktif olup internet hızınızdan dolayı otomatik olarak 144p, 240p gibi düşük çözünürlüklere düşmüş olabilir. Çözünürlüğünüzü Auto yerine 720p’ye yükseltebilirsiniz.

2. Videolar neden maksimum 720p çözünürlüğünde oluyor ?

Udemy kısa bir zaman önce 1080p özelliği getirdi. Eğer 1080p izlemek istiyorsanız, Auto özelliğini aktif edin, internet hızınız yüksekse 1080p çözünürlüğe ulaşacaktır.

Python Kursu Sorunları ve Hataları

1. Jupyter Notebook açtığımda Desktop(Masaüstü) bulamıyorum ?

Çözüm 1

Jupyter Notebookda eğer Desktop’a gidemiyorsanız, Terminalde Jupyter Notebook çalıştırmadan önce “Desktop” un bulunduğu yere gidin ve daha sonra orada çalıştırın. O zaman Desktop’un içinde açılmış olacak.

Alternatif Çözüm

Terminal’i Desktop üzerinde Shift + Sağ tıklayarak “Komut Penceresini Burada Aç” seçeneğiyle Desktop üzerinde açarak “jupyter notebook” komutunu çalıştırın.

2. “python is not recognized ….” hatası alıyorum ?

Bu sorun python yazdığınızda windows’un python.exe’yi nerede bulacağını bilmemesinden kaynaklanır. Windows bu exe dosyalarını Bilgisayarım-> Özellikler->Gelişmiş Sistem Ayarları->Ortam Değişkenleri içinde bulunan Path değişkenine bakarak bulmaya çalışır. Eğer bu hatayı alıyorsanız Anaconda ile beraber kurduğunuz python.exe’yi kurduğunuz dizin altında bulabilirsiniz. Örneğin,python.exe C:/Anaconda3 dizininin altıysa Path değişkenine Yeni diyerek bu yolu eklemeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınızda hatanız ortadan kalkacaktır.

3. “you are using pip version 8.1.1 however version 19.0.1” hatası alıyorum ?

Bu bir hata değil, uyarıdır.

pip install —upgrade pip

komutuyla pip versiyonunu güncelleyebilirsiniz.

4. pip install ile yükleme yapamıyorum ?

pip install ile sıkıntı çekiyorsanız, Anaconda Navigator ile de paket yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz.

Java Kursu Sorunları

1. java veya javac  is not recognized hatası alıyorum ?

javac.exe ve java.exe “C:\Program Files\Java\jdk-10.0.2\bin” dizininin (Bu dizin nereye kurduğunuza göre değişebilir.) altındadır. Bunu windows’a tanıtmak için Bilgisayarım-> Özellikler->Gelişmiş Sistem Ayarları->Ortam Değişkenleri içinde bulunan Path değişkenine ekleyin.